ניתוחי שקדים ואדנואיד

ניתוחי שקדים ואדנואיד מבוצעים בהרדמה כללית והינם מן הניתוחים הנפוצים בעולם. השקדים והאדנואידים הינם רקמה לימפתית המצוייה בדרכי הנשימה. השקדים ממוקמים בצידי הלוע ואילו האדנואידים נמצאים בלוע העליון (מאחורי האף ומעל לחיך). האדנואידים מכונים בטעות "פוליפים", אך בעוד שפוליפים הם התבלטות של רירית אל החלל, הרי שהאדנואידים הינם רקמה לימפתית.

tonsilניתוחי שקדים ואדנואידים (TONSILS & ADENOIDS) מבוצעים במרבית המקרים לטיפול באחת משתי בעיות: הפרעה חסימתית (הפרעה לנשימה בשינה או הפרעה לנשימה האפית); או על רקע דלקות שקדים חוזרות. ניתוח לכריתת שקדים ואדנואידים הינו טיפול הבחירה (הטיפול מועדף) לדום נשימה חסימתי בשינה בילדים (על דום נשימה חסימתי בשינה קראו גם כאן).
קיימת טכניקה של כריתה חלקית של השקדים שהמצדדים בה משתמשים בה לטיפול בהפרעה חסימתית (במקרים של דלקות חוזרות יש כמובן לכרות את השקדים בשלמותם). חסרונה של שיטה זו הוא ששארית השקד יכולה עם הזמן לגדול ולגרום להפרעה חסימתית חוזרת. הניתוחים מבוצעים דרך חלל הפה ללא חתכים חיצוניים. לאחר ניתוח כריתת שקדים נדרשת השגחה בבית החולים עד למחרת הניתוח ואילו לאחר ניתוח כריתת אדנואידים ניתן להשתחרר באותו היום.